Ako správne rozlíšiť kovový povrch?

Kovy môžu byť rozdelené na železné a neželezné. Železné obsahujú železo, zatiaľ čo neželezné ho neobsahujú. Aby sme predišli hrdzaveniu povrchov alebo následnému čisteniu hrdze, je dôležité vedieť, s akým povrchom budeme pracovať. Jediné, čo musíme urobiť, je použiť magnet, a s jeho pomocou určiť, či je povrch železný alebo nie. Pokiaľ je magnet priťahovaný smerom k povrchu, obsahuje železo.

Na tejto stránke nájdete informácie o rôznych druhoch povrchov.

Železné:

Tepané železo
Najčistejšou formou železa je tepané železo. Je pomerne odolné voči korózii. V súčasnosti sa tepané železo nepoužíva tak často ako v minulosti. Jedným z mála produktov, ktoré stále obsahujú tepané železo, sú brány.

Liatina
Vzhľadom na to, že liatina obsahuje viac uhlíka než tepaného železa, bude tento povrch náchylnejší na popraskanie. Liatina sa používa na vstupné schody, ozdoby na bránach a kryty kanalizácie.

Oceľ
Vzhľadom na to, akým spôsobom sa oceľ vyrába, môže hrdzavieť ľahšie než iné povrchy. Oceľ sa väčšinou používa na výrobu plotov, schodísk a mostov. Niekedy sa kombinuje s inými kovmi, ako je cín alebo zinok – zabraňuje sa tým hrdzaveniu.

Nehrdzavejúca oceľ
Ak sa do zliatiny pridá chróm alebo nikel, vzniká nehrdzavejúca oceľ. To je spôsob, ako kov uchrániť pred koróziou. Z nehrdzavejúcej ocele sa často vyrábajú drezy, pracovné dosky či príbory.

Galvanizovaná oceľ
Galvanizovaná oceľ je oceľ s vrstvou zinku a chrómu, takže tak ľahko nehrdzavie. Používa sa na výrobu dielcov do automobilov a bicyklov.

Neželezné:

Zinok
Zinok je neželezný kov, ktorý je proti korózii vyzbrojený lepšie než oceľ. Z tohto dôvodu sa ploty a schody často vyrábajú z ocele s vrstvou zinku. Čistý zinok má uplatnenie pri výrobe strešných krytín a odkvapov. Zinok je mimoriadne citlivý na koróziu najmä v prímorských a priemyslových oblastiach.

Hliník
Spoločne so železom je hliník najpoužívanejším kovom. Používa sa na výrobu takmer všetkého – od kľúk na dverách až po lampy pouličného osvetlenia.